558640-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende persondatorer, kontorsutrustning, telekommunikations- och audiovisuell utrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inredning och drift av datorhall
Referensnummer: 2.5.11-17394/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50300000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende persondatorer, kontorsutrustning, telekommunikations- och audiovisuell utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
AFA Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på entreprenad avseende drift och inredning av en ny datorhall, med tillhörande utrustning/apparater inklusive installationer för golv, el, kyla, brandsläckning, luftbehandling samt system för styrning, driftövervakning och larm med kompletta funktioner avseende IT-säkerhet på Jordbruksverkets nya kontor i Jönköping. Upphandlingen omfattar en helhetslösning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30211000 Stordator, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45343000 Installation av brandskydd, 45432121 Datorgolv, 50312100 Underhåll och reparation av stordatorer, 50312300 Underhåll och reparation av datanätutrustning, 50312600 Underhåll och reparation av IT-utrustning, 50330000 Underhåll av telekommunikationsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenören ska leverera en driftklar hall enligt ABT 06 och förfrågningsunderlaget. Entreprenören ska samordna och stämma av projekteringen av hallen i samverkan med ansvarige entreprenör för byggprojektet av Jordbruksverks nya kontor där datorhallen ska inrymmas.
Entreprenaden omfattar:- Elkraftsystem- Kylsystem- Telesystem- Vatten, avlopp- Luftbehandling- Styrning, övervakning- Apparater- Märkning, provning, dokumentation- Inredning- Projektering- Släcksystem- Belysning- Övrigt, vad som framgår i förfrågningsunderlaget.
AFC.2 Teknisk beskrivning