558709-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stängsling för betesdjur i skyddade områden och övriga naturvårdsområden i Östergötlands län
Referensnummer: 512-13506-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kan ditt företag anlitas för att sätta upp stängsel för betesdjur inom Östergötlands län? Då är detta något för dig och ditt företag! Tveka inte att ansluta dig till detta dynamiska inköpssystem, det är inte så krångligt som det låter. Du åtar dig inte att göra ett enda uppdrag men får möjlighet att lämna anbud på alla stängslingsuppdrag som Länsstyrelsen Östergötland ska utföra under perioden. Ditt företag har alltså inget att förlora på att ansluta sig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34928200 Stängsel, 45342000 Uppförande av stängsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ansökansinbjudan
Länsstyrelsen Östergötland (org nr 202100-2270), naturvårdsenheten, inbjuder er härmed att inkomma med ansökan som syftar till att anslutas till ett dynamiskt inköpssystem gällande "Stängsling för betesdjur i skyddade områden och andra naturvårdsområden i Östergötlands län".
Ett dynamiskt inköpssystem fungerar som så att företaget ansluter sig till det dynamiska inköpssystemet. Det innebär att man har möjlighet att anlitas för uppdrag av Länsstyrelsen. Inför varje uppdrag/kontrakt kommer alla företag bjudas in till att lämna ett anbud. Det företag som lämnar det mest fördelaktiga priset kommer att få uppdraget/kontraktet. Då Östergötlands län är stort och omfattningen på uppdrag kan variera i storlek önskar Länsstyrelsen att företag av olika storlek ansluter sig. Företaget behöver alltså inte ha kapacitet för att utföra uppdrag inom hela Östergötlands län eller under hela året. Eftersom systemet med dynamiskt inköpssystem kommer att användas innebär det att företag kan ansluta sig under hela dess giltighetstid.
För att läsa mer om dynamiska inköpssystem och hur de fungerar kan du bland annat kika in på https://inkopsradet.se/praktiskt/dynamiskt-inkopssystem/sa-fungerar-dynamiska-inkopssystem/
Allmän beskrivning och syfte
Syftet med upphandlingen är att tillgodose behovet av kompetent arbetskraft som på ett effektivt sätt genomför stängsling för betesdjur i skyddade områden inom hela Östergötlands län.
Länsstyrelsen Östergötland ansvarar för skötseln av merparten av länets cirka 260 naturreservat, cirka 200 andra skyddade områden och 140 Natura 2000-områden som inte är naturreservat. För att natur- och kulturvärdena i områdena ska bibehållas och utvecklas krävs i många fall att de betas för att bibehålla hävden.
Mer detaljerad beskrivning av uppdraget och Länsstyrelsens förväntningar av uppdraget framgår i avsnitt 3: ”Krav på tjänsten”.