558718-2023 - ÄndringSverige-Stockholm: Byggnads- och anläggningsarbeten
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gamla Tyresövägen
Referensnummer: E2023-02340
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Exploateringskontoret avser att upphandla ett (1) företag för uppbyggnad av infrastrukturen för ett nytt bostadsområde längs Gamla Tyresövägen och Flygledarvägen.
Entreprenaden består av följande delar:
- Infrastruktur för ny stadsdel.
- Ombyggnad av Gamla Tyresövägen. Vägen byggs om och får karaktären av ett stadsstråk med kantstensangöring och trädplanteringar.
- Omfattande nyförläggning samt omläggning av ledningar.
- Ny gångbanor längs Gamla Tyresövägen och Flygledargatan.
- En ny lokalgata.
- Utveckling av Skevrodrets skogspark med äventyrslekplats.
- Spängsystem.
- Nya busshållplatser.
- Murkonstruktion längs ena busshållplatsen.