558721-2023 - ResultatSverige-Örebro: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omlastningsstation(er) för förpackningsavfall
Referensnummer: Tos 3419/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omlastningsstation för insamlade förpackningar så som kartong, plast, metall och glas och som faller under kommunalt ansvar fr.o.m. 2024-01-01.
Intresserade anbudsgivare (nedan kallad leverantör) inbjuds att lämna anbud till nedanstående upphandlande myndigheters (nedan kallad UM), behov av Omlastningsstation för förpackningar.
Upphandlande myndighet
Organisationsnummer
Kumla kommun
212000-1975
Lindesbergs kommun
212000-2015
Sydnärkes kommunalförbund
212000-3095
Örebro kommun
212000-1967
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Intresserade anbudsgivare (nedan kallad leverantör) inbjuds att lämna anbud till nedanstående upphandlande myndigheters (nedan kallad UM), behov av Omlastningsstation för förpackningar. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i upphandlingsdokumenten. Mer information om UM finns att läsa på respektive UM:s hemsida.
Vi ser fram emot ert anbud!
Bakgrund och syfte
Huvudsyftet är att säkerställa att UMs behov av omlastningsstation(er) för förpackningsavfall, med start 1 januari 2024 då enligt ett regeringsbeslut insamlingsansvaret övergår till kommunerna. Begreppet ”förpackningar” har i avtalet den betydelse som framgår av 1 kap. 4–5 §§ i förordning (2022:1274) om producentansvar för förpackningar (förpackningsförordningen). Omlastningsstationen är den plats där insamlat förpackningsavfall förvaras mellan det att kommunen samlat in och lämnat det och det att en producentansvarsorganisation (nedan kallat PRO) hämtar förpackningsavfallet för vidare hantering.
Beställare är:Kumla kommun: SamhällsbyggnadsförvaltningenLindesbergs kommun: Samhällsbyggnad Bergslagen, Tekniska förvaltningenSydnärkes kommunalförbundÖrebro kommun: Teknik- och serviceförvaltningen
Samhällsbyggnad BergslagenSamhällsbyggnad Bergslagen är en teknisk förvaltning i Lindesbergs kommun.Den tekniska förvaltningen styrs av en tekniskt nämnd för de fyra kommunerna Hällefors, Lindesberg, Ljusnarsberg och Nora.Den tekniska förvaltningen arbetar inom följande områden: Avfall & Återvinning, Gata och Vatten & Avlopp.Ytterligare information finns på hemsidan för Lindesbergs kommun.
Sydnärkes kommunalförbundSydnärkes kommunalförbund består av de fyra kommunerna Askersund, Hallsberg, Laxå och Lekeberg.
Kommunalförbundet ansvarar för den strategiska planeringen av frågor kring avfallshantering och de uppgifter rörande insamling och behandling av avfall samt den myndighetsutövning som åligger kommunerna enligt 15 kap. Miljöbalken.
Ytterligare information finns på hemsidan www.kf.sydnarke.se.