558742-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Märsta: Diverse livsmedel och torrvaror
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dagligvaror över nätet
Referensnummer: UH-2019-35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15890000 Diverse livsmedel och torrvaror
II.1.4.
Kort beskrivning
Sigtuna kommun bjuder in till anbudslämning för löpande kompletteringsköp av dagligvaror på nätet.
Upphandlingen avser nedan angivna anbudsområden:
— Löpande kompletteringsköp av dagligvaror och livsmedel över nätet med avhämtning i fysisk butik,
— Löpande kompletteringsinköp av dagligvaror och livsmedel över nätet med leverans från butik till beställarens lokaler.
Sigtuna kommun har ca 290 stycken leveransadresser och i nuläget är det ca 65 beställande enheter.
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller båda anbudsområdena. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig. Sigtuna Kommun avser teckna avtal med en (1) leverantör per anbudsområde, observera att det kan bli en (1) leverantör på båda anbudsområdena.
Kommunen har separat avtal för leverans av livsmedel till storkök. Anbudsgivaren ska ha ett komplett utbud av dagligvaror på nätet.
Avtalsperioden är tre (3) år med möjlighet till förlängning ett (1) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Avhämtning från fysisk butik
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 85312200 Hemkörning av varor, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverans från nätbutik
Del nr: 2