558784-2020 - ResultatSverige-Ludvika: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekologi och Naturvård konsulttjänster
Referensnummer: GNU 2020/74
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramvaltal Tekniska konsulttjänster gällande ekologi och naturvård till kommunerna Avesta, Hedemora och Ludvika.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Narturvärdesinventeringar inom kommunal verksamhet enligt SIS-standard
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Våtmarksprojektering samt lokalt omhändertagande av dagvatten
Del nr: 2
Handläggarstöd i kommunal verksamhet för naturvård/vattenvård
Del nr: 3
Utredning, analys och bearbetning
Del nr: 4