558870-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Skogstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arboristtjänster
Referensnummer: 358/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att tillgodose beställare i Göteborgs Stad och samverkande kommuners behov av kvalificerade trädvårdstjänster, s.k. arboristtjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77210000 Skogsavverkning, 77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning, 77211300 Trädröjning, 77211400 Trädfällning, 77211500 Trädvård, 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar, 77341000 Beskärning av träd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen