558902-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Upphandling av fiberförbindelser
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av fiberförbindelser
BeskrivningUpphandlingen omfattar tillhandahållande av Fiberförbindelser till befintliga adresser som framgår av upphandlingsunderlaget och även säkerställa möjligheten till nyetablering av nya fiberförbindelser samt tillhörande tjänster.
Intern identifierareFSN 2024-0380
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 32500000 Telekommunikationsmateriel, 32560000 Fiberoptiska material, 32561000 Fiberoptiska kopplingar, 32562100 Fiberoptiska informationskablar, 32562300 Fiberoptiska kablar för dataöverföring
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000