558961-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Hälso- och sjukvård samt socialvård – Boenden inom socialpsykiatrin
Meddelande om upphandling – förenklat system - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelBoenden inom socialpsykiatrin
BeskrivningUpphandlingen avser boenden inom socialpsykiatrin. Upphandlingen har delats upp i följande fem (5) anbudsområden: HVB, Bostad med särskilt stöd, Korttidsboende, Stödboende mindre insats och Stödboende större insats.
Intern identifierareKSUH/2025:3
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandets viktigaste känneteckenSociala tjänster och andra särskilda tjänster
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
Ytterligare klassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311000 Social omsorg med inkvartering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierare1636942
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelBostad med särskilt stöd
BeskrivningBostad med särskilt stöd är ett boende i en gruppbostad eller i servicebostad med tillgång till personal dygnet runt och gemensamhetsutrymmen. Bostad med särskilt stöd är för den som på grund av fysiska eller psykiska skäl inte längre kan få behovet av omvårdnad, trygghet och säkerhet tillgodosett i det egna hemmet. Boendet är den enskildes hem så länge insatsen pågår.
Intern identifierare1758482
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelHVB
BeskrivningEn verksamhet som bedriver behandling eller är inriktad på omvårdnad eller stöd. Innehållet i verksamheten ska anpassas efter den enskildes individuella behov och förutsättningar och utformas så att vistelsen upplevs som meningsfull. Personal på plats dygnet runt.
Intern identifierare1758495
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelKorttidsboende
BeskrivningKorttidsboende är ett tillfälligt boende avsett för tillfällig vård och omsorg dygnet runt med kontinuerlig tillsyn och tillgång till personal. Korttidsboende kan utgöras av ett rum eller en lägenhet. Syftet med ett korttidsboende kan variera och till exempel gälla utredning eller rehabilitering.
Intern identifierare1758555
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelStödboende mindre insats
BeskrivningBoende i egen lägenhet, vilket innebär att det inte finns krav på tillgång till gemensamhetsutrymmen eller kosthållning. Det huvudsakliga syftet med placeringen är att skapa bättre förutsättningar för den enskilde att hantera sin livssituation samt att under trygga former träna och förbereda den enskilde att leva ett självständigt liv.
Intern identifierare1758554
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelStödboende större insats
BeskrivningBoende med direkt anslutning till gemensamma lokaler för måltider, fritidsaktiviteter, kulturinslag och andra sociala aktiviteter. Det huvudsakliga syftet med placeringen är att skapa bättre förutsättningar för den enskilde att hantera sin livssituation samt att under trygga former träna och förbereda den enskilde att leva ett självständigt liv.
Intern identifierare1758553