2. Förfarande
Förfarande
Titel: Köp, service- och reparation av städmaskiner.
Beskrivning: Nu genomför Luleå kommuns Inköp- och Upphandlingskontor en ramavtalsupphandling avseende köp, service- och reparation av städmaskiner för både Luleå och Piteå kommun.
Intern identifierare: ISF 2026/715
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 39713400 Golvvårdsmaskiner
Ytterligare klassificering (cpv): 39713410 Skurmaskiner, 39713420 Polermaskiner, 39713430 Dammsugare, 39713431 Tillbehör till dammsugare, 42995000 Diverse rengöringsmaskiner, 42999000 Dammsugare och golvbonare för industriellt bruk, 42999100 Industridammsugare, 42999200 Industriella golvboningsmaskiner, 42999300 Delar till industridammsugare, 42999400 Delar till industriella golvboningsmaskiner, 50000000 Reparation och underhåll, 50530000 Reparation och underhåll av maskiner, 50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområde 1: Köp av nya städmaskiner
Beskrivning: Köp av nya städmaskiner.
Intern identifierare: Delområde 1: Köp av nya städmaskiner
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 2: Service- och reparation av städmaskiner
Beskrivning: Service- och reparation av städmaskiner, som omfattar Luleå kommuns och Piteå kommuns befintliga städmaskinspark och eventuellt tillkommande nya städmaskiner.
Intern identifierare: Delområde 2: Service- och reparation av städmaskiner