Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationsbyråtjänster
Referensnummer: 17/248
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för marknadsföringstjänster inom grafisk produktion, reklam, film, formgivning, illustrationer mm
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende Kommunikationsbyråtjänster.
Jönköpings kommun har en kommunikationsavdelning och bolag som producerar informationsmaterial av varierande slag. Kommunen har egen kompetens inom flera områden som upphandlas. Målet med upphandlingen är att skapa avtal som täcker upp det behov som kommunikationsavdelningen inte kan svara upp för själva.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79341000 Reklam, 79341100 Reklamrådgivning, 79342000 Marknadsföring, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79822500 Grafisk formgivning, 92111210 Reklamfilmsproduktion, 92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal för marknadsföringstjänster inom grafisk produktion, reklam, film, formgivning, illustrationer mm. Kommunen har egen kompetens inom flera områden som upphandlas. Målet med upphandlingen är att skapa avtal som täcker upp det behov som kommunikationsavdelningen inte kan svara upp för själva.