2. Förfarande
Förfarande
Titel: 2672 El 400V och Tele
Beskrivning: Entreprenaden innefattar i huvudsak utförande av El 400V- och tele-installationer i samtliga tunnlar för utbyggnaden av blå linje från Kungsträdgården till Nacka och söderort. Även vissa teleinstallationer i stationerna ingår i denna entreprenad. Entreprenaden är indelad i totalt tre (3) huvuddelar samt en option, delområde Sockenplan (SOP), vilken hanteras som egen huvuddel om den avropas.
Intern identifierare: FUT 2023-0993
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45311200 Elektriska kopplingsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45311100 Indragning av elektriska ledningar, 45314310 Kabelläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000