559286-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Tjänster tillhandahållna av medicinska laboratorier
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratoriemedicin
Referensnummer: 17FMV8168
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85145000 Tjänster tillhandahållna av medicinska laboratorier
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV avser teckna ramavtal med en leverantör per ort. För hela avtalet kan en eller flera leverantörer vara avtalspart.
Avtalsorterna är följande: Revingehed, Karlskrona, Ronneby, Karlsborg, Såtenäs, Göteborg, Kvarn, Linköping, Luleå, Umeå, Arvidsjaur, Halmstad, Eksjö, Skövde, Boden, Enköping, Stockholm, Berga, Uppsala.
FM är i behov av följande analysområde:
— Klinisk kemi
— Klinisk Immunologi
— Klinisk Mikrobiologi
— Transfusionsmedicin
— Droganalyser
Inkommande frågor kommer inte att besvaras under v. 29-32.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Stockholm
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enköping
Del nr: 2
Berga
Del nr: 3
Skövde
Del nr: 4
Eksjö
Del nr: 5
— Klinisk mikrobiologi
Halmstad
Del nr: 6
Arvidsjaur
Del nr: 7
Umeå
Del nr: 8
Luleå
Del nr: 9
Linköping
Del nr: 10
Kvarn
Del nr: 11
Göteborg
Del nr: 12
Såtenäs
Del nr: 13
Karlsborg
Del nr: 14
Ronneby
Del nr: 15
Karlskrona
Del nr: 16
Revingehed
Del nr: 17
Uppsala
Del nr: 18
Boden
Del nr: 19