559308-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Älvsbyn: Revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster till Älvsbyns kommun och de helägda bolagen
Referensnummer: Diarienummer 0322/23-055
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Revisorerna i Älvsbyns kommun inbjuder leverantörer att lämna anbud avseende revisionstjänster för kommunen såväl som de helägda bolagen. I uppdraget ingår att vara sakkunniga till kommunens revisorer respektive till lekmannarevisorerna i kommunens bolag Älvsbyns Energi AB, Älvsbyns Fastigheter AB och Älvsbyns Kommunföretag AB, samt lagstadgad revision i kommunens bolag Älvsbyns Energi AB, Älvsbyns Fastigheter AB och Älvsbyns Kommunföretag AB.
Varje upphandlande myndighet kommer att teckna eget ramavtal med tilldelad leverantör. Se bilagor för årsredovisningar för Bolagen.
Syftet med upphandlingen är att i konkurrens teckna ramavtal med en leverantör som i partnerskap och i samråd med Älvsbyns kommun 2120002734 ska leverera revisionstjänster av hög kvalitet och med ett väl fungerande samarbete med representanter för Bolagen. Kravställningen och ramavtalsvillkoren gäller samtliga upphandlande myndigheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79210000 Redovisning och revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Revisorerna i Älvsbyns kommun inbjuder leverantörer att lämna anbud avseende revisionstjänster för kommunen såväl som de helägda bolagen.
Inbjudan
Älvsbyns kommun, inbjuder leverantörer att inkomma med anbud avseende upphandling av ramavtal för avrop av revisionstjänster till Älvsbyns kommun samt Älvsbyns kommun:s helägda bolag.
Allmän orientering
Kommunens revisorer agerar som beställare för de upphandlande myndigheterna.
Upphandlande myndigheter/ enheter
Upphandlingen genomförs som en samordnad upphandling där Älvsbyns kommun, 2120002734 är samordnande myndighet.
Förutom Älvsbyns kommun omfattar upphandlingen följande upphandlande myndigheter (Bolagen):
Älvsbyns Energi AB, 556216-7451
Älvsbyns Fastigheter AB, 556529-5002 och
Älvsbyns Kommunföretag AB 556547-9218.
Syftet med upphandlingen
Uppdragets omfattning
Uppdraget omfattar samtliga upphandlande myndigheter. Uppdraget kan komma att ändras om det sker lagförändringar eller förändringar i Bolagens organisation. Om verksamhet tillkommer, upphör eller överföres till annan verksamhetsform eller till annan ska revisionens omfattning anpassas till detta efter särskild överenskommelse med respektive Bolag.