Åmåls kommun avser upphandla skolskjutstrafik med buss för grundskola. Uppdragen omfattar nio (9) skolbussar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stängd skolskjutstrafik av elever under ordinarie läsår. med start höstterminen 2023,
Skolverksamheten och skolskjutsen är organiserad under sektor barn- och utbildning. Skolverksamheten i Åmål kommun omfattar år 2021 fem (5) grundskolor med sammanlagt ca 1 100 elever, varav ca 250 planeras att åka med skolskjuts med upphandlad buss. Skolåret tillika skolskjutsuppdraget är 178 dagar per år.
Skolskjutsverksamheten i Åmål kommer från och med år 2023 organiseras under Samhälsbyggnadsenheten.