559346-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader – Om- och tillbyggnad Ringsjöskolan Höör
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelOm- och tillbyggnad Ringsjöskolan Höör
BeskrivningProjektet avser om- och tillbyggnad av Ringsjöskolan som idag består av om- och tillbyggnadsetapper från både 60- och 80-talet. Projektet omfattar tillbyggnader och tillkommande skärmtak, väderskydd mellan matsal och skolbyggnad, utvändiga fasaddetaljer på befintliga byggnader, solceller, invändig renovering och uppgradering av fastighetens installationer. Projektomfattningen avser både verksamhetsanpassning och upprustning av fastighetens befintliga installationer samt arbete med befintliga skyddsrum inklusive komplettering av viss skyddsrumsutrustning.
Intern identifierareProjektnummer: 10038
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45262690 Renovering av byggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareOm- och tillbyggnad Ringsjöskolan Höör