559411-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Datacentertjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelDatacentertjänster
BeskrivningUpphandlingen omfattar: Hårdvara, support och underhåll för kommunens interna system inom Datacentertjänster. Konsulttjänster kopplade till drift, utveckling och förvaltning av kommunens IT-infrastruktur. Konsulttjänster i syfte att öka Kommunens mognad och kunskap inom molnbaserade servertjänster. Tillbehör kopplat till hårdvara. Webbshop.
Intern identifierareKS 2026/0129
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 30200000 Datorer och datamateriel, 48000000 Programvara och informationssystem, 48820000 Servrar, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareDatacentertjänster