559480-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultuppdrag inom ekonomi, redovisning och finansiella rådgivningstjänster
Referensnummer: Ks26 2022-77
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings kommun inbjuder er att lämna anbud på rubricerad upphandling i enlighet med de villkor som framgår av upphandlingsdokumenten. Upphandlingen omfattar avrop av konsultuppdrag inom ekonomi, redovisning och finansiella rådgivningstjänster vid behov under ramavtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79210000 Redovisning och revision, 79412000 Finansiella konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Exempel på uppdrag är:
Utredningar
Utreda effekt och tolkning av lagstiftning inom ekonomi och finansUtredning av skatteärenden och pensionsutredningarBolagsstruktur-/Organisationsutredning Utreda hållbarhetsfrågor kring ekonomi och taxonomiLedning/styrningIntern kontroll Stödsystem och processerKonsultativt stöd/rådgivning/utredningar
EkonomiprocesserRedovisningsfrågor (ej kopplat till koncernredovisning)RiskhanteringFinans (ej kopplat till löpande finansrådgivning)Ekonomiska regelverkRedovisning skatter och moms
Uppskattad volym för avropade uppdrag är cirka 500 000 sek per år. Takvolym av uppdrag uppgår till högst tre (3) msek exklusive mervärdesskatt, under den totala avtalstiden inklusive eventuella förläningar.