559593-2024 - Resultat
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Hållplatsskärmar
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hållplatsskärmar
Beskrivning: Upphandlingen avser köp av en Tjänst som innefattar en helhetslösning avseende nya hållplatsskärmar innehållande implementation, konfiguration, montering samt drift, underhåll och support av tjänsten. Översiktligt innehåller leverans av Tjänsten att: • leverera fyra (4) kategorier av hållplatsskärmar • leverera montage-, installations-, underhålls-, felsöknings- och utbildningstjänster • leverera centralt styrsystem för hållplatsskärmar • leverera övervakningstjänster för att monitorera funktionen hos styrsystem och hållplatsskärmar • leverera integrationstjänster och teknisk support • utföra reparation och/eller utbyte av hårdvara • ansvara för drift och uppgraderingar av samtliga systemmiljöer och testrum • ansvara för uppdatering av system- och användardokumentation, samt utbildningsmaterial • ansvara för underhåll för att se till att hållplatsskärmarna upprätthåller sin funktion Ständig vidareutveckling och innovation är viktig aspekt för att säkerställa tjänstens hållbarhet. I upphandlingen efterfrågas timpris för tillkommande konsulttjänster.
Intern identifierare: IN-IN24-0077
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 34924000 Informationstavlor med uppdaterad information, 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del