559603-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Östersund: Miljöövervakning utom för byggprojekt
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Krondroppsnätet
Referensnummer: 502-8291-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90711500 Miljöövervakning utom för byggprojekt
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen i Jämtlands län kommer att genomföra en direktupphandling enligt LOU 19 kap.13 §
Utan föregående annonsering. Avsikten är att ingå avtal med IVL Miljöinstitutet AB, org.nr. 556116-2446. Med den bakgrunden genomför vi frivillig förhandsinsyn. Det innebär att vi har en frivillig avtalsspärr om minst tio dagar från annonsens publicering. Uppdraget Krondroppsnätet innefattar miljöövervakningsinsatser. Då det är många olika typer av mätningar som utförs inom krondroppsnätet är det en förutsättning att utföraren har metoder, utrustning, analysmöjligheter och erfarenhet av alla. Utvecklingen av och mätningarna inom krondroppsnätet har sedan 1980-talet bedrivits i IVL:s regi och IVL har också utvecklat metoder och modeller. Genom de långvariga och kontinuerliga mätserier som genererats, där samma metoder använts, möjliggörs även studier av långsiktiga trender vilket är ett viktigt syfte med krondroppsnätet. Det är därför av stor vikt att dessa långsiktiga mätserier bibehålls.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90700000 Miljötjänster, 90710000 Miljöledning, 90711000 Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen