55963-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Enköping: Byggnation av avloppsreningsverk
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nytt avloppsreningsverk Enköping - upphandling byggentreprenör och entreprenör för maskininstallationer
Referensnummer: TF2021/1211
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252127 Byggnation av avloppsreningsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser byggentreprenör (BE) och entreprenör för maskininstallationer (ME) för det planerade nya avloppsreningsverket i Enköping.
Entreprenaden upphandlas som en delad entreprenad och entreprenadformen är utförandeentreprenad enligt AB 04.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232454 Anläggningsarbeten för regnvattenbassänger, 45236000 Markanläggning, 45330000 Rörmokeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen