559644-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Överkalix: Kollektivtrafik på väg
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Kollektivtrafik i Norrbotten, Linje 910. Objekt 43.2023.059
Referensnummer: 43.2023.059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Länstrafiken i Norrbotten AB har för avsikt att upphandla kollektivtrafik i länet med trafikstart år 2024.
Linje vilken är föremål för upphandling är Linje 910 "Flygbilen", med trafik inom kommunerna Arjeplog samt Arvidsjaur.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen