Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT- och verksamhetskonsulter
Referensnummer: 2022-01445
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsupphandling bestående av fyra anbudsområden vilka kommer att tilldelas var för sig: Dessa är: 1) Systemutveckling, 2) Test, 3) Leda och styra - generell och/eller IT-nära samt 4) Leda, styra och utveckla affären och/eller verksamheten. Anbud kan lämnas på ett (1) eller flera av dessa anbudsområden. Ramavtal ingås per anbudsområde. Vid avrop från ramavtal ska samtliga efterfrågade roller och kompetensnivåer inom det/de anbudsområde/n som anbudet omfattar kunna erbjudas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 320 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 4
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1 - Systemutveckling
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Konsulttjänster inom kompetensområdet Systemutveckling. De i anbudsområdet ingående rollerna beskrivs i upphandlingsunderlagen.
A2 - Test
Del nr: 2
Konsulttjänster inom kompetensområdet Test. De i anbudsområdet ingående rollerna beskrivs i upphandlingsunderlagen.
Anbudsområde 3 – Leda och styra – generell och/eller IT-nära.
Del nr: 3
Ytterligare CPV-kod(er) 72224000 Konsulttjänster för projektledning
Konsulttjänster inom kompetensområdet Leda och styra – generell och/eller IT-nära. De i anbudsområdet ingående rollerna beskrivs i upphandlingsunderlagen.
Anbudsområde 4 – Leda, styra och utveckla affären och/eller verksamheten
Del nr: 4
Konsulttjänster inom kompetensområdet Leda, styra och utveckla affären och/eller verksamheten. De i anbudsområdet ingående rollerna beskrivs i upphandlingsunderlagen.