559656-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Konsulttjänster för upphandling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingskonsulter
Referensnummer: V 2022/1629
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av upphandlingskonsulter till Lunds universitet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Lunds Universitet ämnar upphandla upphandlingskonsulter. Det finns inget befintligt ramavtal för upphandlingskonsulter, men Lunds Universitet ser ett kommande och växande framtida behov av dessa tjänster.
Lunds universitet bedriver ledande forskning och har gästforskare från hela världen. Universitetet har en tydlig internationell profil och har partneruniversitet i omkring 70 länder. Detta innebär att flertalet kontraktsupphandlingar kan komma att genomförs på engelska genom hela processen.
Behovet av att anlita extern upphandlingskompetens förväntas variera över tid. De antagna anbudsgivare kan förvänta sig en variation av långa/medellånga uppdrag men ska även kunna leverera efterfrågad kompetens till korta uppdrag med kort varsel. Det kan handla om att genomföra hela eller delar av upphandlingar. De konsulter som ska genomföra upphandlingar, ska som ansvariga upphandlare/projektledare och med ett helhetsansvar, kunna genomföra alla delar i hela upphandlingsprocessen på svenska eller engelska, från förstudie/marknadsanalys, framtagande av upphandlingsdokument till upprättande av avtal. Anbudsgivaren kan även komma att bistå beställaren vid avrop på befintliga ramavtal på Kammarkollegiet eller på Lunds universitets, både interna och externa, samt med andra upphandlingsrelaterade uppgifter.
Upphandlingen omfattar upphandlingskonsulttjänster inom följande områden:
Delområde 1. Varor, utrustning och tjänster : avser upphandling (ej direktupphandling) av varukorgar, konsulter, laboratoriematerial, komplex teknisk utrustning m.m.
Delområde 2. IT: avser upphandling (ej direktupphandling) av licenser, system, plattformar, molntjänster och lokala installationer, nättjänster, IT-utrustning, konsulter inom IT, m.m.
Delområde 3. Entreprenad: avser upphandling (ej direktupphandling) av bygg- och anläggningsentreprenad samt ramavtal för tekniska konsulter, hantverkstjänster, drift och underhåll, fastighetstjänster, m.m.
Avtal tecknas med tre(3) leverantörer i rangordning för respektive delområde. Anbud ska lämnas på ett eller flera delområden.