Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling och behandling av farligt avfall
Referensnummer: 593345
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Hantering, transport och behandling av farligt avfall
Bostadsnära hämtning av farligt avfall och elavfall
Tömning och skötsel av butiksnära insamlingsbehållare för elavfall, (option Hantering och transport av elavfall och farligt avfall insamlat i samarbete med butik)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90510000 Avfallshantering, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen