559666-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster
Referensnummer: 22RS2970
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser revisionstjänster till region örebro läns hel- och delägda bolag samt stiftelser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79212100 Finansiell revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avseende sakkunnigt biträde
Region Örebro län avser att genom denna upphandling teckna kontrakt avseende sakkunnigt biträde till Regionens förtroendevalda revisorer för revision av Regionens nämnder, styrelser. Uppdraget är att i enlighet med kommunallagen och god revisionssed i kommunal verksamhet vara sakkunnigt biträde till de förtroendevalda revisorerna i deras granskning av Regionens nämnder och styrelser samt att utföra den lagstadgade revisionen i regionens stiftelser i enlighet med stiftelselagen samt god revisionssed i Sverige. Uppdraget är definierat i lagstiftningen. Revisornämndens föreskrifter (RNFS 2001:2) inkl senare uppdateringar om villkor för revisorer och registrerade revisionsbolag verksamhet.
Uppdraget utgörs av följande delar:
-Redovisningsrevision i sin helhet
-Förvaltningsrevisionella granskningar (förstudier och huvudstudier)
-Merparten av de olika administrativa insatser som är förenade med de förtroendevalda revisorernas uppdrag
Leverantören ska i priset för uppdraget, årligen planera insatserna utifrån väsentlighet och risk.
Område B Avseende Auktoriserad revisor för lagstadgad revision i regionens hel och delägda aktiebolag
Auktoriserad revisor för lagstadgad revision i regionens aktiebolag:
Länstrafiken Örebro AB 556184-3334
Länstrafiken Mälardalen AB 556598-4910
Bussdepåer AB 556078-7839
Länsgården Fastigheter AB 556501-8370
Länsteatern i Örebro AB 556692-9187
Region Örebro län Förvaltnings AB 556740-4040
Scantec AB 556136-1907
Uppdraget är att utföra den lagstadgade revisionen i regionens bolag i enlighet med aktiebolagslagen 9 kap samt god revisionssed i Sverige. Uppdraget är definierat i lagstiftningen och beskrivs inte mer utförligt här.
Område C Avseende biträda lekmanna revisorerna för revision i regionens aktiebolag
Auktoriserad revisor som ska biträda lekmanna revisorerna i Regionens hel och delägda aktiebolag. Uppdraget är att biträda lekmanna revisorerna med granskning av ägardirektiv och att aktiebolagslagen följs samt specifika granskningar. Möte för avstämning sker två gånger/år och kan, utifrån revisorernas önskemål, ske fysiskt eller digitalt.
Auktoriserad revisor för lagstadgad revision i regionens aktiebolag
Leverantören skall ha goda kunskaper om regionen och om , bolagen i regionen.
För lagstadgad revision i regionens bolag krävs dessutom formell kompetens som auktoriserad revisor enligt lagen om revisorer (1995:528) samt flerårig praktisk erfarenhet av revision i kommunala företag.