559670-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Dokumenthanteringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
E-arkiv
Referensnummer: 2-1437/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72512000 Dokumenthanteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av ett webbaserat e-arkiv och införandeprojekt samt tjänster för underhåll och support.
Systemet ska installeras on-prem, d.v.s. lokalt installerad mjukvara i KI:s IT-infrastruktur.
I samband med anbudet ska anbudsgivare offerera konsultstöd vid anslutning av källsystem samt stöd för förvaltning av systemet i enlighet med upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48329000 Bildbehandlings- och arkiveringssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
KI ska anskaffa ett e-arkiv som på ett rättssäkert sätt bevarar KI:s verksamhetsinformation och gör den sökbar och tillgänglig över tid.
E-arkivet ska ha stöd för Riksarkivets nuvarande och kommande krav.
Användare ska ha fått nödvändig utbildning för att kunna hantera funktionerna i systemet samt tillgång till en testmiljö. KI ska kunna beställa konsultstöd och införandetjänster kopplat till systemet.
Leveranser till e-arkivet ska kunna ske manuellt för enstaka leveranser (från t.ex. forskare eller vid systemavveckling), eller automatiskt genom kontinuerliga leveranser från verksamhetssystem.
KI behöver kunna:
- skapa och föra över arkivpaket med information till e-arkivet (leveranser, överföringar), ta emot och kontrollera arkivpaket och överförd information,
- lagra informationen tekniskt (med bibehållen struktur),
- hantera metadata och gallra (förstöra) information,
- använda funktioner för att söka fram och presentera e-arkiverad information
- föra ut (leverera) information till annan part, exempelvis till Riksarkivet.
E-arkiv som offereras i anbudet ska finnas i drift vid anbudslämnande. Inga system som kräver utveckling, för att möta KI:s krav, kommer att godkännas.