559726-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal installation, renovering, komplettering och uppgradering av telesystem
Referensnummer: 2019-17520
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal om installation, renovering, komplettering och uppgradering av telesystem på Kriminalvårdens anläggningar i hela landet.
Information om upphandlingen
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal om installation av telesystem på Kriminalvårdens anläggningar i hela landet. Kommande ramavtal avser nyproduktion, renoveringar, kompletteringar, uppgraderingar av telesystem inom anstalt, häkte och frivård. Objekten kan i nuläget inte preciseras utan detta kommer att ske vid den förnyade konkurrensutsättningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 50331000 Reparation och underhåll av telekommunikationslinjer
II.2.4.
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal om installation av telesystem på Kriminalvårdens anläggningar i hela landet. Kommande ramavtal avser nyproduktion, renoveringar, kompletteringar, uppgraderingar av telesystem inom anstalt, häkte och frivård. Objekten kan i nuläget inte preciseras utan detta kommer att ske vid den förnyade konkurrensutsättningen. Denna upphandling omfattar installationer överstigande 1 000 000 SEK, för installationer under den summan kommer Kriminalvårdens kommande serviceavtal för teleinstallationer att nyttjas.Det betyder i korthet att ramavtalet inte resulterar i ett formellt upphandlingskontrakt, utan detta sker först vid det enskilda avropet från ramavtalen. Det innebär att en konkurrensutsättning sker i denna ramavtalsupphandling med syfte att välja ut ett antal ramavtalsleverantörer. Därefter sker en förnyad konkurrensutsättning i samband med respektive avrop. Vid säkerhetskritisk ny- eller ombyggnation förbehåller sig Kriminalvården rätten att upphandla i konkurrens utanför ramavtalet. Vid om utbyggnad/ombyggnad av befintligt system där konkurrens inte finns kommer inte förnyad konkurrensutsättning ske.
För kännedom så har Kriminalvården ramavtal med andra leverantörer som handlas upp i samarbete med Kv´s IT-avdelning: Atea = datorer utom servrar, bildskärmar och diverse andra datorkomponenterInfrontIT (Advania) = servrar, viss lagring samt Hyperkonvergerade system från HPE.Proact = Lagringsutrustning, avtalet är dock begränsat i omfång och konsumeras till stor del av ITCrayon = De flesta mjukvaror som används inom IT.Tele2 = Nätverk samt aktiv utrustning
Installationstjänster och konsulttjänster inom IT-relaterade områden kan komma att avropas från befintliga ramavtal. T.ex. Advania (InfrontIT) maskinnära installationstjänster, Tele2 installation av kabelnät, konsulttjänster inom nätverk, Cygate konsulttjänster inom IT-Infrastruktur