559801-2021 - ResultatSverige-Sundsvall: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadbesiktningstjänster
Referensnummer: UH-2020-154
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommun upphandlar ramavtal avseende entreprenadbesiktningstjänster.
Denna upphandling syftar till att tillgodose huvuddelen av beställarens samlade behov av entreprenadbesiktningstjänster inom följande fackområden, vilka prövas och utvärderas separat:
ByggVVS (luft och rör)StyrEl, tele, larmSprinklerBrandMark/anläggningYttre VAYttre belysningKonstbyggnadVäxt och grönyta
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Bygg
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315400 Byggnadsinspektion, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
VVS
Del nr: 2
Styr
Del nr: 3
El, tele, larm
Del nr: 4
Sprinkler
Del nr: 5
Brand
Del nr: 6
Mark/anläggning
Del nr: 7
Yttre VA
Del nr: 8
Yttre belysning
Del nr: 9
Konstbyggnad
Del nr: 10
Växt och grönyta
Del nr: 11