559901-2020 - KonkurrensutsättningSverige-JÖNKÖPING: Fjärrvärmeledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för muffning av fjärrvärme-/fjärrkylarör
Referensnummer: 20/53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44163120 Fjärrvärmeledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköping Energi AB avser att med denna upphandling träffa ramavtal med minst en entreprenör att utföra mantel-montagearbeten av i huvudsak markförlagda ledningar för fjärrvärme och fjärrkyla.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44163120 Fjärrvärmeledningar, 45231112 Installation av rörsystem, 45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Jönköping Energi AB:s årliga inköpsvolym de senaste åren har varit ca 6 MSEK och beräknas ligga på samma volym under avtalstiden.
För vissa separata projekt kan ytterligare upphandlingar ske under avtalsperioden.
Upphandlingen sker i två steg. Först görs en utvärdering av inkomna intresseanmälningar varefter utvalda intressenter ges möjlighet att lämna anbud.