560065-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Krossningstjänster 2020
Referensnummer: 20/192
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av krossningstjänster till Tekniska verkens anläggningar på Gärstad i Linköping samt Vika i Katrineholm.
Omfattning
Upphandlingen gäller ramavtal för krossningstjänster.
Upphandlingen omfattar löpande behov hos B inom avtalsområdet.
Avseende överstort trä ingår klyvning.
Uppskattade volymer anges mer detaljerat i förfrågningsunderlaget i steg 2 anbudsinfordran men övergripande behov har historiskt varit ca. 2000 - 2400 ton per vecka året om på Gärstadområdet samt cirka 8 000 - 11 000 ton per år (normalt ca. 3 - 5 veckor per år uppdelat på 2 - 3 omgångar) på Vika.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen