560097-2023 - ResultatSverige-Örebro: Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tak-och fasadrengöring
Referensnummer: DIA.2023.63
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser rengöring och behandling med medel mot lavar och alger m.m. av tak och fasader inom Beställarens fastighetsbestånd efter löpande avrop.
Takrengöringen omfattar betong-, tegel-, plåt-, duk-, papp- samt skivbeläggningstak. Fasadrengöringen omfattar samtliga fasadtyper. Leverantören tillhandahåller förbrukningsmaterial, de maskiner, verktyg, instrument och den utrustning i övrigt som krävs för uppdraget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45452000 Utvändig rengöring av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning i detalj framgår av förfrågningsunderlaget i dess helhet, samt av avropsförfrågan vid respektive avrop.
Ramavtalets takvolym uppgår till: 10 miljoner SEK.
Uppnås takvolymen under avtalstiden upphör ramavtalet att gälla utan särskild uppsägning