560140-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Materialprovning och besiktning
Referensnummer: 20/37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar materialkontroll och besiktningar inom Sinfras medlemmars verksamhetsområden, fjärrvärme, el och VA. Efterfrågade tjänster är bl.a. ultraljudprovning, röntgen, termografering, tjockleksmätning, stålbyggnadskontroll, besiktning av trycksatta kärl och pannor, besiktning av lyftanordningar, korrosionskontroll, mm. och därtill hörande tjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
76600000 Besiktning av rörledningar, 90491000 Besiktning av avlopp
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen