560220-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Enköping: Presenter och priser
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Julgåvor - Presentkort
Referensnummer: KS2023/275
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18530000 Presenter och priser
II.1.4.
Kort beskrivning
Enköpings kommun avser att upphandla ramavtal för Julgåvor för kommunens anställda i form av presentkort
Bakgrund och omfattning
Upphandlingen omfattar presentkort som ska avropas som skattefri julgåva till kommunens anställda. Presentkortet ska berättiga mottagaren för köp av ett brett utbud av produkter, tjänster eller upplevelser. Kommunen kan även komma att nyttja avtalet för andra tillfällen som t ex uppvaktning eller avtackning. Presentkortet kan vara i form av digitala eller fysiska presentkort och ska inkludera kuvertering eller presentförpackning, adressering samt distribution. Kommunen vill erbjuda ett brett utbud och en variation över avtalstiden för gåvomottagaren, därför kommer avtal att tecknas med flera leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet är utan volymförpliktelser då Enköpings kommuns upphandling till personalen kan vara beroende av ekonomiska och politiska beslut.Anbudsgivaren ska leverera varor till Enköpings kommun enligt upphandlingsdokumentet samt anbudsgivarens anbud.
Kommunen äger rätt att parallellt med detta avtal göra nya upphandlingar inom området gåvor.