Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem (DIS) för konsulttjänster inom naturvärdesinventering samt beslutsunderlag för naturreservat och Natura 2000 bevarandeplaner
Referensnummer: 3515-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92533000 Tjänster i naturreservat
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen i Gävleborg län inbjuder er härmed att inkomma med anbud i syfte att ingå i ett dynamiskt inköpssystem avseende konsulttjänster gällande naturvärdesinventering samt beslutsunderlag för naturreservat och Natura 2000 bevarandeplaner.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90700000 Miljötjänster, 90710000 Miljöledning, 90712000 Miljöplanering, 90712200 Strategisk planering för bevarande av skogsmiljön, 90713000 Miljörådgivning, 90720000 Miljöskydd, 92534000 Tjänster för skydd av vilda djur och växter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen