560235-2022 - ResultatSverige-Linköping: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende persondatorer, kontorsutrustning, telekommunikations- och audiovisuell utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
AV-service
Referensnummer: LiU-2022-00763
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50300000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende persondatorer, kontorsutrustning, telekommunikations- och audiovisuell utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings universitet (LiU) har behov av att teckna ett ramavtal för konsulttjänster inom området AV-service för installation, service, programmering, reparationer samt rådgivning.
Då LiU:s nuvarande avtal för AV-service löper ut 2022-09-30 behöver dessa tjänster upphandlas på nytt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50312000 Underhåll och reparation av datautrustning, 51610000 Installation av datorer och databehandlingsutrustning, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av upphandlingsföremålet
LiU har behov av att träffa ett ramavtal för konsulttjänster inom området AV-service för installation, service, reparationer, programmering av AV-system samt rådgivning.
Avtalet avser i första hand LiU:s undervisnings- och konferenslokaler där IT-avdelningen, Digitala resurserenheten (DRS), har ansvaret för AV-utrustningen, men övriga institutioner/enheter inom LiU kan också ha behov av service inom detta område och ska ha möjlighet att avropa från ramavtalet.
LiU:s ramavtal för AV-service löper ut 2022-09-30 och dessa tjänster behöver upphandlas på nytt. En mer detaljerad beskrivning av uppdraget och kravställningen framgår av kapitel 3, Kravspecifikation.
Fortsättningsvis benämns ramavtal som avtal.
Avgränsningar
Inköp av utrustning/hårdvara (projektorer och övrig AV-utrustning) ingår inte i detta avtal, LiU avropar detta från ett annat ramavtal.
Målbild
LiU söker en AV-partner som komplement till LiU:s egen personal av AV-tekniker.
LiU:s AV-tekniker sköter den dagliga driften i undervisnings- och konferenslokaler, utför vissa reparationer och installerar ny teknik men har i vissa lägen behov av hjälp med service, reparation, installation, programmering av AV-system samt även rådgivning.
Det största behovet LiU ser är installatörer vid teknikuppgraderingar. Uppgraderingar behöver till största delen förläggas när det är lågperioder i verksamheten. Dessa luckor uppstår främst under sommarperioden (v.24-v.34) och runt årsskiften (v.52-v.3). Nyinstallation i byggprojekt tillkommer också. Löpande arbeten förkommer under hela året.
Den dagliga driften hanteras av LiU:s AV-tekniker och behovet av akut hjälp förväntas vara lågt.