560237-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Servering av skolmåltider – Skolmåltider - Hedvig Eleonora skola i Stockholm stad
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSkolmåltider - Hedvig Eleonora skola i Stockholm stad
BeskrivningUpphandlingen omfattar inköp, tillagning i storkök och leverans (transport) av måltider till skolans mottagningskök samt servering av elev- och personalmåltider i skolans matsal. Lunch serveras 5 dagar i veckan; ca 320 elevportioner och 45 personalmåltider. Mellanmål serveras 5 dagar i veckan; ca 200 mellanmål. Det uppskattade värdet på upphandlingen är ca 11 miljoner kr. Värdet är en uppskattning som baseras på tidigare års behov. Beställaren kan inte garantera en viss volym.
Typ av förfarandeAnnat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste känneteckenEnstegsförfarande under tröskelvärdet (bilaga 2-tjänst)
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 55523100 Servering av skolmåltider
Ytterligare klassificering (cpv): 15894210 Skolmåltider
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareSkolmåltider - Hedvig Eleonora skola i Stockholm stad