560245-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm-Arlanda: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koncessionsupphandling av en italiensk restaurang på Stockholm -Arlanda airport
Referensnummer: SDA2020-00646
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift av en (1) italiensk restaurang, placerad på Stockholm Arlanda Airport, Sky City, som ska tillhandahålla ett utbud enligt sortiment be-skrivet i bilaga 1 Kravspecifikation.
Restaurangen ska erbjuda resenärerna ett matutbud inspirerat från Italien och ita-liensk livsstil med en mix av det bästa från det italienska köket såsom pasta, pizza, antipasti, sallader, desserter samt frukostmeny och barnmeny. Utbudet ska även inkludera vin, öl samt andra drycker anpassade utifrån matutbudet.
Maten ska tillagas i ett öppet kök i enheten. Pasta, pizza, antipasti och sallad be-ställs över disk. Genom glaspartier kan gästerna se hur maten tillagas. Vin och öl beställs från en bar som är integrerad i enheten.”För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 55500000 Matsalstjänster och catering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Maten ska tillagas i ett öppet kök i enheten. Pasta, pizza, antipasti och sallad be-ställs över disk. Genom glaspartier kan gästerna se hur maten tillagas. Vin och öl beställs från en bar som är integrerad i enheten.
”För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget.