560253-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Fastighetsskötsel
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Outsourcad Fastighetsdrift inklusive städtjänster
Referensnummer: 9101-21017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar ledning, samordning och utförande av; fastighetsdrift, städtjänster och delar av underhållet av Göteborgs Hamn ABs byggnader med tillhörande skötsel av utemiljön. Till detta tillkommer vissa underhållsåtgärder som tillkommande uppdrag/projekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90920000 Sanering av anläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen