2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för konsulttjänster tillsyn, bygglov -och strandskyddshandläggare
Beskrivning: Vaxholms stad, nedan kallad för Staden, inbjuder genom denna förfrågan anbudsgivare att lämna anbud på ramavtal avseende konsulttjänster i enlighet med förutsättningarna angivna i detta upphandlingsdokument samt bifogade formulär/bilagor. Vaxholms stad (Staden) har ca 12 000 invånare. Staden omfattar ca 70 öar varav 57 bebodda samt den stora gröna halvön Bogesundslandet. Ytterligare information om Staden återfinns på www.vaxholm.se. Upphandlingen SBN.2024.130 omfattar resursförstärkning i form av tidsbestämda eller löpande uppdrag i en viss omfattning eller genom uppdrag för enskilda ärenden. Behovet av kapacitetsförstärkning uppstår när egna inplanerade resurser inte räcker till. Upphandlingen ska resultera i ett ramavtal, med max tre (3) leverantörer, för avrop av konsulttjänster i kompetensområden: 1. Tillsynshandläggare MB och PBL, 2. Bygglovshandläggare 3. Strandskyddshandläggare. Anbudsgivarna måste kunna offerera konsulter i samtliga tre angivna områden. Staden antar det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet enligt utvärderingsgrunden bästa pris, rangordnat enligt särskild fördelningsnyckel. Staden beräknar att avropa konsulter för ca: 900 tkr per år. Observera att detta är en uppskattning och Staden kan inte garantera att volymen kommer att bli densamma per år under avtalsperioden. Takvolymen för avtalet är 5 000 000 SEK. Beräknad avtalsstart är slutet av Q3 2024.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98956:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315400 Byggnadsinspektion, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71340000 Integrerade byggtekniska tjänster