56040-2018 - ResultatSverige-Linköping: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Partnering, nybyggnation av idrottshallar
Referensnummer: 17/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings kommun planerar att uppföra en ny byggnad innehållande bl.a. idrottshallar, skolmåltidslokal och underjordiskt garage på fastigheten Akropolis.
2 i Linköping kallad Projektet. Projektet kommer att bedrivas i samverkan/partnering, där entreprenören bereds medverka tidigt i projektet, med syfte om att ställda program- och kvalitetskrav, tids- och kostnadsramar uppfylls. Genom en samverkan och ett samarbete där bägge parter samt kommande hyresgäster bidrar med kunskap och erfarenheter är målet att tillsammans skapa rätt slutprodukt till lägre kostnad än vad som hade varit möjligt vid en sedvanlig totalentreprenad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212220 Byggnation av idrottsanläggningar för flera idrottsgrenar, 45212422 Byggnation av matsal, 45223310 Byggnation av underjordiskt garage, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Linköpings kommun planerar att uppföra en ny byggnad innehållande bl.a. idrottshallar, skolmåltidslokal och underjordiskt garage på fastigheten Akropolis 2 i Linköping kallad Projektet. En förutsättning för byggnation är att kostnaderna ryms inom av kommunen fastlagd budget. Projektet genomförs med Lejonfastigheter som beställare och byggherre. I samband med projektets genomförande behöver även befintlig hall åtgärdas då den har stora underhållsbehov. Exakt omfattning kommer att preciseras under projektets gång. Arbeten i befintlig hall ska genomföras under lov eller efter att den nya hallen är på plats. Kostnader för dessa arbeten hanteras i ett separat projekt. Då fastigheten ligger centralt med mycket trafik och projektet kommer att tillskapa en byggnad som genererar än mer trafik är det viktigt att ha med detta. I beaktande både under byggtid och i utformningen av den nya byggnaden. Projektet kommer att bedrivas i samverkan/partnering, där entreprenören bereds medverka tidigt i projektet, med syfte om att ställda program- och kvalitetskrav, tids- och kostnadsramar uppfylls. Genom en samverkan och ett samarbete där bägge parter samt kommande hyresgäster bidrar med kunskap och erfarenheter är målet att tillsammans skapa rätt slutprodukt till lägre kostnad än vad som hade varit möjligt vid en sedvanlig totalentreprenad.