Kommunikation Upphandlingsdokumenten finns tillgängliga för obegränsad, fullständig och direkt tillgång kostnadsfritt på: www.polisen.se
Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av forensiska ljuskällor - ALS för visualisering av latenta spår.
Referensnummer: 935-A147.081/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38600000 Optiska instrument
II.1.4.
Kort beskrivning
Polismyndigheten ska genom detta Ramavtal förses med Forensiska ljuskällor – ALS (Alternate Light Source) med kringutrustning för att producera ljus inom olika våglängdsområden för förstärkning och visualisering av latenta spår.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Polismyndigheten ska genom detta Ramavtal förses med Forensiska ljuskällor – ALS (Alternate Light Source) med kringutrustning för att producera ljus inom olika våglängdsområden för förstärkning och visualisering av latenta spår. ALS användas bl.a. vid fingeravtrycksframkallning, sökning av skoavtryck, vid visualisering av biologiska spår (kroppsvätskor) och vid kontrastförstärkning av exv. blodstänk.