560429-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal avseende marknadsundersökningstjänster
Referensnummer: UPP 2023-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna ett ramavtal som kan tillgodose Pensionsmyndighetens behov av undersökningar och analyser inom pensionsområdet. Undersökningarna och analyserna ska ligga till grund för utvärdering och vidareutveckling av myndighetens verksamhet på strategisk och operativ nivå.
Undersökningarna och analyserna ska även kunna utgöra underlag i myndighetens utredningsarbete som ofta mynnar ut i informationsinsatser, kommunikationsinsatser och rapporter av olika slag. Dessa insatser och rapporter riktar sig mot beslutsfattare, pensionsbranschens aktörer samt pensionssparare och pensionärer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 79310000 Marknadsundersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Pensionsmyndigheten uppskattar ramavtalets totala omfattning till 1–2 miljoner SEK per år exklusive mervärdesskatt. Förutsättningarna för budget och hur många undersökningar som Pensionsmyndigheten kan behöva genomföra kan dock komma att ändras under avtalstiden. Pensionsmyndigheten garanterar därför inga volymer under avtalsperioden.
Ramavtalets takvolym är 10 miljoner SEK exklusive mervärdesskatt. Om ramavtalets värde överstiger takvolymen under avtalstiden har Pensionsmyndigheten rätt att säga upp ramavtalet med omedelbar verkan. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av avropsavtal som redan har avropats från detta ramavtal.