560503-2021 - PlaneringSverige-Krokom: Anläggningsarbete
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern remiss avseende kommande upphandling av ramavtal för underhållsentreprenader
Referensnummer: 21/44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Remiss inför kommande upphandlingar av underhållsarbeten inom följande områden:
- Bygg
- El
- Ventilation
- Rör
- Måleri
- Mark
- Mattläggning
- Platssättning
- Plåtarbeten
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45111290 Förarbeten till anläggningsarbeten, 45112400 Grävning, 45112700 Landskapsplanering, 45113000 Tomtarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211200 Byggnation av servicehus, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212300 Anläggningsarbeten för konst- och kulturbyggnader, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45231110 Rörläggningsarbete, 45231111 Upptagning och omläggning av rörledningar, 45231112 Installation av rörsystem, 45231113 Omläggning av rörledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232452 Dräneringsarbeten, 45261200 Takläggning och takmålning, 45262320 Putsning och avjämning, 45262510 Stenarbeten, 45262520 Tegelläggning, 45262620 Stödmurar, 45262680 Svetsning, 45262690 Renovering av byggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332000 VA- och dräneringsarbeten, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45432000 Golvläggning och -beläggning samt tapetsering, 45440000 Målning och glassättning, 45442100 Målning, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Remissförfarande inför kommande upphandlingar avseende underhållsentreprenader för AB Krokomsbostäder samt Krokoms kommun.
Detta utgör endast ett remissförfarande. Upphandlingarna med en inbjudan om anbudslämning planeras att annonseras under årsskiftet 2021/2022 för majoriteten av ingående fackområdena. För en detaljerad tidplan se inbjudan till extern remiss.