560580-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Elektrisk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
El- och telematerial
Referensnummer: C2018-1330
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31600000 Elektrisk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar el- och telematerial till Chalmers tekniska högskola samt Göteborgs Universitet. Syftet är att täcka det behov som lärosätena har av el- och telematerial, utrustning för anslutning av el, data och tele i olika miljöer, till exempel kontor, laboratorier och korskopplingsrum.
Om upphandlingen
Köparen har för avsikt att teckna avtal med en (1) leverantör som kan tillgodose behovet för båda lärosätena genom löpande avrop under avtalstiden. Varukorgen som anbudsgivare ska fylla i är baserat på tidigare köpta varor. De utvärderingsvolymerna som angetts är baserade på ett (1) års behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 31224400 Anslutningskablar, 32500000 Telekommunikationsmateriel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen