Huvudsaklig verksamhet Allmänna offentliga tjänster
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Återförsäljare av Säkerhetsprodukter och tillhörande tjänster
Referensnummer: 18/26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48730000 Säkerhetsprogramvara
II.1.4.
Kort beskrivning
SVT, Sveriges Radio och UR har en väl utvecklad IT-miljö där Säkerhetsprodukter ingår. Man handhar sin egen miljö med en egen drifts- och supportorganisation som ansvarar för det fortlöpande underhållet av system och hårdvara.
För att tillgodose behovet av löpande inköp av kompletterande produkter och tjänster avser bolagen att upphandla detta som ett ramavtal för Säkerhetsprodukter och tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48210000 Programvara för nätverk, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen