560626-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Sollentuna: Socialvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftsupphandling av Ekmans väg gruppbostad
Referensnummer: SK2019-0163
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sollentuna kommun bjuder in intresserade anbudsgivare att lämna anbud avseende drift av Ekmans väg gruppbostad, enligt 9 kap. 9 § LSS. Uppdraget innebär ett helhetsansvar för driften av boendet. Utföraren ska erbjuda brukarna stöd, service, vägledning och omvårdnad utifrån deras individuella behov, enligt lagen (1993:387) om stöd och service till vissa funktionshindrade, så att de får möjlighet att leva som andra.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85310000 Socialt arbete, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311200 Social omsorg för handikappade
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sollentuna kommun bjuder in intresserade anbudsgivare att lämna anbud avseende drift av Ekmans väg gruppbostad, enligt 9 kap. 9 § LSS. Uppdraget innebär ett helhetsansvar för driften av boendet.
Utföraren ska erbjuda brukarna stöd, service, vägledning och omvårdnad utifrån deras individuella behov, enligt lagen (1993:387) om stöd och service till vissa funktionshindrade, så att de får möjlighet att leva som andra.
OBS: Inga frågor i upphandlingen besvaras under v.52, v.1 samt v.2, men ni kan ställa frågor via funktionen "Frågor och svar "under dessa veckor.