560627-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Carlforsska F-Huset, Västerås
Referensnummer: UH-2021-634
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar tillbyggnad till Carlforsska Gymnasiet. Tillbyggnadens storlek är mellan 3 700 och 4 500 m². En stor del kommer att användas av Lidmanska gymnasiet, som är Västerås enda gymnasiesärskola. Övriga delar kommer att bli en generisk gymnasieskola.
Projektet ska drivas i partnering/samverkansentreprenad.
Övriga detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden ska utföras som en totalentreprenad i samverkan. B har valt att handla upp projektet som ett samverkansprojekt för att det är B:s tro och förhoppning att parterna kan åstadkomma ett bättre resultat om parterna arbetar i nära samarbete tillsammans än om parterna arbetar var för sig.
B:s förväntningar på projektet är många men de viktigaste är:
·         Att projektet ska vara ett föredöme gällande samarbete, miljöarbete och en färdig skola som överträffar förväntningarna hos framtida elever och personal.
·         Att parterna tillsammans ska skapa bästa möjliga slutprodukt för en rimlig kostnad
·         Att parterna tillsammans i projektet får en mjukare, smidigare och roligare resa
·         Att Lidmanska kan tas i bruk 1 juni 2024.