See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bevakningstjänster
Beskrivning: Upphandling av bevakningstjänster för Skellefteå kommun och ett antal kommunala bolag. Se avtalsvillkor 5.1 för vilka organisationer som omfattas av upphandlingen. Upphandlingen omfattar följande bevakningstjänster: -Larmuttryckningstjänst (personlarm/överfallslarm, inbrottslarm, störningsjour & låsöppningsjour) -Ronderad bevakning och stationär bevakning (både väktare och ordningsvakt) -Receptionstjänst och växelarbete. Utöver ovanstående omfattar avtalet även en del optioner, exempelvis möjlighet till avrop av skyddsvakt och personskydd, tekniska lösning för person/överfallslarm och trygghetsbil.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79710000 Säkerhetstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92363:Lot:1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: 1+1 år