56064-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård.
Referensnummer: 2.1.1-5389-2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Lokalvård av Riksantikvarieämbetets lokaler i Stockholm, Visby, Uppsala och Glimminge.
Inledning:
Denna upphandling avser att tillgodose Riksantikvarieämbetets, nedan kallat köparens, behov av Lokalvård på 4 olika orter i landet, nedan kallat uppdraget. Den som efterfrågas för leverans benämns nedan som leverantören.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen